Najlepšia sociálna platforma pre freelancových prekladateľov a niekoľko ALE

 

babel14

Ak chcete uspieť, musia o vás vedieť. Vybudujte si svoju osobnú značku a zvýšte svoju viditeľnosť na internete, získate klientov. Najlepší spôsob je využiť možnosti, ktoré ponúkajú sociálne siete. Podobnými zaručenými radami sa internet len tak hemží, tak som si povedal, že sa nimi budem riadiť.

Najprv som si prečítal všetky tipy a odporúčania: musíte mať stránku na Facebooku; bez profilu na Linkedine sa nedá robiť biznis; Google+ je výborný pre lokálnych poskytovateľov služieb; nezabudnite tvítovať! Potom som si vytvoril účty, zaplnil ich obsahom a ďalej sa riadil tým, čo hovoria experti na internete.

Facebook: Keď už máte FB stránku, nezabudnite na reklamu. Nestojí to takmer nič, môžete si presne určiť cieľovú skupinu a vaše „lajky“ budú stúpať. Tak som si zaplatil reklamu, na pár dní, možno týždňov, už si presne nepamätám. A naozaj, obľúbenosť mojej FB stránky vystrelila do výšin. Teraz mám 137 lajkov vrátane jedného, ktorý som si dal sám. ALE odhliadnuc od lajkov od mojich facebookových priateľov, väčšina ostatných (približne 120) prišla z veľmi podivných účtov. Mám podozrenie, že niektoré z nich nie sú ani skutočné, sú to len akési fejky. A klienti, nové obchodné príležitosti? Nula.

LinkedIn: Kontakty, kontakty, kontakty. Kontaktujte čo najviac ľudí, o ktorých si myslíte, že môžu byť prínosom pre váš biznis. Čím viac kontaktov, tým väčšia je vaša sieť – dozvedia sa o vás ďalší potenciálni klienti. A nesmiete zabudnúť na kvalitný profil.  Vytvoril som si kvalitný profil, LinkedIn mi vraví, že patrí do kategórie All-Star. Potom som rozhodil siete a kontaktoval: posielal som pozvania, prijímal som pozvania, lajkoval a zdieľal. Počet kontaktov utešene narástol, aktuálne ich mám 143. ALE žiadny nový biznis od kontaktov neprišiel. Teda okrem tých, ktoré som už mal aj predtým, ako som ich kontaktoval cez LinkedIn.

Google+: Toto je trochu iná kategória, pretože dodnes som celkom nepochopil, ako to funguje. Mám pár ľudí vo svojich kruhoch, pár ľudí má mňa vo svojich kruhoch, ALE to je asi tak všetko. Možno ak časom preniknem do tajov tejto sociálnej siete, moje kruhy sa rozšíria. Pochybujem však, že z toho budú nejaké nové zákazky.

Twitter: Mám 79 sledovačov. Niektorí prišli, niektorí po čase odišli. Všetkých som však získal len vďaka vlastným tvítom (aj retvítom, priznávam), žiadna platená reklama, žiadne posielanie pozvánok (to sa tu vlastne asi ani nedá). Nezískal som zatiaľ žiadnych klientov, ALE … ALE podarilo sa mi spojiť s ľuďmi, s ktorými mám spoločné profesionálne záujmy, ktorí majú zaujímavé názory a ktorí zdieľajú informácie, o ktoré stojím. Preto z vlastnej skúsenosti hovorím, Twitter bude možno najlepší, ak ho ostatné siete nepochovajú.

PS. Ešte sú tu špecializované sociálne portály pre prekladateľov a ich klientov, napr. translatorscafe.com alebo proz.com. Tie však už naozaj stoja za hovno, ak sa chcete prekladaním živiť a nie ste ochotní pracovať za drobné.

PS2. This post was written as part of a Day of Multilingual Blogging (#babel14) and it’s the first one I have ever done in Slovak. Those of you who don’t understand Slovak and wish to know what’s written here, please leave a comment. I may rewrite it in English one day.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s