Cenu nikdy neoklameš

Za to, že dnes nemajú živnostníci peniaze od veľkých stavebných firiem, zodpovedá vláda, v ktorej sedel pán Figeľ. Za cenovú politiku, keď dávali firmám stavať diaľnice za 30 až 40 % reálnej hodnoty len preto, lebo si mysleli, že ukážu vláde Roberta Fica, ako lacno sa dajú diaľnice stavať. No nedajú sa. Jednoducho neoklamete nikdy cenu, zdôraznil premiér.

Nestáva sa často, aby náš pán premiér povedal takú hlbokú pravdu. Škoda len, že mu pri tom unikol jeden podstatný fakt. Nidky neoklamete cenu platí nielen v stavebníctve, ale aj v iných oblastiach podnikania.

Preklady nie sú výnimkou, aj keď väčšina verejnosti ich nepovažuje za niečo, od čoho závisí ich život. Je to pravda, nezávisí. Ale nekvalitný preklad môže narobiť poriadnu hanbu. V extrémnych prípadoch môže viesť k medzinárodnej blamáži, poškodeniu dobrého mena, či dokonca k finančným stratám.

Tu prichádza na scénu otázka ceny, ktorú nikdy neoklamete. Nízka cena sa zákonite odrazí na nízkej kvalite, nech robíte čokoľvek. Napriek rozšírenej viere, že prekladať môže ktokoľvek, kto si myslí, že ovláda cudzí jazyk.

Aby som nezabiehal ďaleko od stavebníctva, tu je niekoľko príkladov z anglickej verzie webovej stránky www.obchvatbratislavy.sk, ktorú prevádzkuje ministerstvo dopravy.

1.

obchvat1

 

 

 

 

 

2.

obchvat2

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

obchvat3

 

 

 

 

 

 

 

Ostáva len dúfať, že to o oklamaní ceny platí aj v tomto prípade. Že biedna kvalita naozaj odráža nízku cenu. Lebo ak cena za tieto preklady nebola nízka, oklamaný bol niekto iný.

Otázkou je, prečo štátne organizácie (ale nielen tie) stále považujú najnižšiu cenu za hlavné kritérium pri obstarávaní prekladateľských služieb. Veria, že tu sa cena oklamať dá, alebo dúfajú, že im to prejde, keďže návštevnosť ich anglických stránok je mizivá?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s